X

Budget Committee Roster - 2017-2018

The Budget Committee is composed of fourteen (14) officers as follows: seven (7) Board members and seven (7) appointed residents who live within the LTD service area. Each Board member may appoint one (1) resident within the service area regardless of whether the resident lives within that Board member’s sub-district. Board members serve on the Budget Committee throughout the duration of their Board appointment. Resident committee appointees may serve three (3) year terms.

Knowledge of general finance and an understanding of the business operated by the District are helpful, but not absolutely necessary, since information is presented in a manner consistent with basic accounting principles.

Members

LTD Board Members

Steven Yett
Subdistrict: 1
Term Expires: December 31, 2021

Carl Yeh
Subdistrict: 2
Term Expires: December 31, 2021

Don Nordin
Subdistrict: 3
Term Expires: December 31, 2018

Vacant
Subdistrict: 4
Term Expires:

April Wick
Subdistrict: 5
Term Expires: December 31, 2021

Gary Wildish
Subdistrict: 6
Term Expires: December 31, 2018

Kate Reid
Subdistrict: 7
Term Expires: December 31, 2021

Citizen Committee Members

Kim Thompson
Subdistrict: 1
Term Expires: January 1, 2019

Kathryn Bruebaker
Subdistrict: 2
Term Expires: January 1, 2020

Vacant
Subdistrict: 3
Term Expires: 

Jody Cline
Subdistrict: 4
Term Expires: January 1, 2021

Jennifer Smith
Subdistrict: 5
Term Expires: January 1, 2019

Dean Kortge
Subdistrict: 6
Term Expires: January 1, 2020

Vacant
Subdistrict: 7
Term Expires:


Find YourRoutes

Plan YourTrip